rok 2007

Průběh počasí

Počátkem nového roku je velmi teplo a slunečno jak na jaře. V polovině ledna zasáhl celou republiku pustošivý orkán Kyrill, který zanechal na Vysočině milionové škody. Orkán, který místy dosahoval rychlosti až 140 kilometrů v hodině pustošil hlavně lesní porosty, trhal střechy a lámal sloupy elektrického vedení. V lednu bylo u nás pouze sedm mrazivých dnů a dva dny ledové. Jinak byl tento měsíc nejteplejší v historii více než dvousetletého měření v Klementinu. Únor se vyznačuje teplým počasím s občasnými přeháňkami deště se sněhem. Koncem měsíce ještě napadlo 15 cm sněhu, ale tato nadílka hned taje. Počátkem března sněží, pak se otepluje, ale poslední zimní den během dopoledne napadlo ještě 15 cm sněhu. Pak už se otepluje a sníh mizí. V následujících třech měsících je velmi teplo a sucho s občasnými srážkami. Už v dubnu jsme měli tři letní dny s maximální teplotou nad 25°C, v květnu devět letních dnů a tři dny tropické s maximální teplotou nad 30 °C. V červnu bylo 15 letních dnů a 4 tropické. Prvních šest měsíců letošního roku bylo teplotně nadprůměrných a zima s jarem byly nejteplejší v historii měření. Co se týče spadlých srážek, byla první polovina letošního roku u nás kupodivu normální. Opravdovou raritou byl duben, který byl druhý nejsušší za asi 130 let. Vlivem dlouhodobého sucha se snížily zásoby vody v půdě, a to i díky srážkovému dluhu z minulé zimy. V nejhorších oblastech nebylo v půdě ani 10% vody a proto starostové obcí vyzývali občany před zbytečným plýtváním vodou. První polovina prázdnin byla chladná a deštivá. V polovině července panují tropy, které v závěru měsíce střídá ochlazení s přeháňkami. Srpen je velmi suchý s minimem srážek. V září jsou časté přeháňky, postupně se však vyjasňuje a ve třetí dekádě začíná „babí léto“, které však končí už v polovině října, kdy se objevuje první sníh a mráz. 6. listopadu začíná zima, sněží a do svatého Martina napadlo 40 cm. V prosinci občas prší a sněhu do konce roku postupně ubývá.

Obyvatelstvo

Ke konci roku žilo v naší obci 552 obyvatel, což bylo o 13 více než v minulém roce. Tento rok byl velmi bohatý na počet narozených dětí.

Narození:

Timotej Mierva č.p. 123

Zuzana Doležalová č.p. 126

Nikola Kondrátová č.p. 139

Jakub Bratránek č.p. 16

Kristýna Klementová č.p. 166 

Jiří Vrtílek č.p. 44

Linda Jůdová č.p. 14 

Patrik Jůda č.p. 14

Amálie Kampová č.p. 3 

Monika Mazánková č.p. 68

Petr Starý č.p. 109 

Šárka Nevrklová č.p. 144

Zemřeli:

Pavel Juda č.p. 75

Božena Bratránková č.p. 16

Věra Šiklová č.p. 57 

Alois Holemář č.p. 90

Bohumil Doležal č.p. 50

Marie Nedvědová č.p. 93

Ludmila Tomanová č.p. 83

Přistěhovali se:

Markéta Kampová č.p. 3

Jan Jureček č.p. 49

Petra Domaničová č.p. 150 

Ilona Kubátová č.p 136

Aneta Kubátová č.p. 136 

Michaela Kubátová č.p. 136

Jaromír Sýkora č.p. 15 

Dita Horká č.p. 15

Eduard Sýkora č.p. 15 

Ema Sýkorová č.p. 15

Odstěhovali se:

Marie Klimešová č.p. 82

Miloslav Mužátko č.p. 116


Rozpočet

Na svém únorovém zasedání schválilo zastupitelstvo rozpočet obce na rok 2007, a to ve výši 6 629 400,-Kč.

Územní plán

Dne 23. března byl projednán návrh územního plánu Jámy na společném jednání obce Jámy, sousedních obcí a dotčených orgánů v Městském úřadu Žďár nad Sázavou. Pořizovatel posoudil došlá stanoviska, která uplatnily dotčené orgány v měsíční lhůtě a upravil návrh územního plánu v souladu s jejich stanovisky. Po posouzení Krajským úřadem pořizovatel zajistil vystavení návrhu územního plánu od 1. června do poloviny července. Pak proběhlo veřejné projednání návrhu za účasti obce Jámy, sousedních obcí a dotčených orgánů. Po projednání a zapracování připomínek byl vydán územní plán, jehož textové a grafické části jsou také umístěny na webových stránkách obce Jámy.

Zastupitelstvo řeší problém se stavebními parcelami. Jelikož je velký zájem o stavění rodinných domků v naší obci, obec jedná s vlastníky o odkupu vybraných pozemků, se kterými se počítá v územním plánu. Jednání není jednoduché a velmi se protahuje. Někteří vlastníci souhlasí s prodejem, jiní ne a někteří by pozemky prodali za několikanásobně vyšší cenu. Na programu je i budoucí sportoviště, které je ve fázi aktualizace projektové dokumentace terénních úprav.

Foto soutěž

Na podzim se naše obec zúčastnila internetové fotografické soutěže s názvem: „My třídíme nejlépe“, kterou vyhlásil kraj Vysočina pro všechny obce kraje a kam byla zaslána fotografie našeho sběrného místa u hřbitova. Každý hlasující mohl dát ze svého počítače jeden hlas jedné fotografii sběrného místa. Díky početnému hlasování našich spoluobčanů obsadila naše obec pěkné třetí místo a při slavnostním vyhlášení výsledků soutěže tak mohl starosta převzít ocenění.

Stavby

Na jaře byl postaven stožár na měření rychlosti větru, a to na kopci směrem na Hlinné v místě uvažované stavby větrné elektrárny. Pracovníci firmy, která případně elektrárnu postaví, sbírají potřebné informace a vyjádření příslušných orgánů pro vypracování dokumentace.

V obci se začalo s budováním dvou rodinných domků. Jeden, sl. Jany Sochorové, se staví v horní části obce na vlastním pozemku po předchozím zbourání stodoly. Druhý domek staví p. Martin Pospíchal, ve spodní části obce, hned vedle domu ve kterém trvale bydlí.

V červenci byla provedena firmou Colas, a.s. oprava veřejného prostranství. Krajským úřadem Vysočina byla na tuto akci poskytnuta neinvestiční dotace ve výši 119 tisíc korun z programu Obnovy venkova. Byl položen nový povrch parkoviště u obchodu, včetně chodníku podél silnice a současně byl zvýšen terén pro příjezdovou rampu. Před zahájením staveb rodinného domku sl. Sochorové a chodníku u parkoviště byly pokáceny letité stromy. Po skončení prací na parkovišti následovala oprava chodníku na místním hřbitově a zároveň byla natřena střecha hřbitovní zdi. Drobných oprav se dočkaly i obecní komunikace, šlo především o opravy prasklin a výtluků, kterých je stále více a některé komunikace, především v okrajových částech obce, „volají“ po novém povrchu.

Pro zvýšení bezpečnosti v provozu po obecních komunikacích nechala obec nainstalovat v nepřehledných křižovatkách parabolická zrcadla. Týká se to především horní části obce, kde je snížená přehlednost i díky parkujícím vozidlům na komunikacích.

Členové TJ Sokol průběžně opravují budovu bývalé školy, ve které provozují stolní tenis a šachy. Již řadu let trápí sportovce vlhké zdivo školy, a proto se rozhodli provést hydroizolaci severní, nejvíce vlhké, stěny budovy. Po výkopových pracích byla nainstalována odvětrávací fólie s drenáží a po zásypu byly položeny žlaby pro odtok vody z opravených svodů střechy.

Ekonomika

Česká ekonomika pokračuje v růstu a měna nadále posiluje. Průměrná mzda se vyšplhala na 21500 Kč a nezaměstnanost činila ke konci roku 6 %. Průměrná inflace byla 2,8 %, přičemž ke konci roku činila 5,4 %. Ceny se srovnávají s cenami v zemích EU, některé je i dokonce převyšují. Naproti tomu mzdy našich občanů jsou 5 x menší než v Německu. Kromě každoročně rostoucích cen energií nejvíce podražily potraviny, tabák, doprava, stravování a ubytování. Oproti minulému roku se zdražilo vodné o 6,7 % a stočné o 5,5 %, a to i díky tomu, že lidé začali šetřit a tím byl menší odběr.

Prosincové ceny vybraných potravin:

Chléb konzumní kmínový (kg) 23,3 KčVejce slepičí (10 ks) 31,6 Kč

Máslo (kg) 146,1 Kč

Mléko polotučné paster. (1 l) 18 Kč

Pšeničná mouka hladká (kg) 11,3 Kč

Pivo výčepní lahvové ( 0,5 l) 8,7 Kč

Eidamská cihla 30 % (kg) 153,6 Kč

Podnikání

V obci byla oficiálně zprovozněna truhlářská dílna s názvem INEX, která se zabývá výrobou bytových interiérů a exteriérů na zakázku.

Zemědělské družstvo Nové Město na Moravě

Družstvo hospodařilo se ziskem a oproti minulému roku se podařilo zvýšit výnosy následujících zemědělských plodin:

Plodina t/ha Plodina t/ha
Pšenice ozimá 6,59 Hrách 4,7
Žito 6,97 Brambory - sadbové 20
Ječmen jarní 5,11 Brambory - ostatní 28
Ječmen ozimý 5,91 Řepka ozimá 3,84
Oves 5,01 Kukuřice na zeleno a siláž 33
Tritikale jarní 5,93 Jetel červený 8,75


Ve středisku Jámy končí z hygienických důvodů chov prasat a zároveň končí chov dojnic, protože kravín je už v nevyhovujícím stavu a navíc se musel naplnit velkokapacitní kravín ve Slavkovicích. Takže z živočišné výroby zůstává ve středisku Jámy pouze odchov mladého dobytka, a to od srpna v novém teletníku.

ČSŽ

Ve svazu je v současnosti 21 členek s věkovým průměrem 60 let. Pořádání kulturních a společenských akcí je pro ně stále obtížnější. Proto svaz sepsal výzvu, kterou rozeslal všem ženám v obci, aby se i ony zapojily do práce s dětmi, na kterou je organizace zaměřena především. K již tradičním akcím, které svaz pořádá patří dětský karneval, sportovní odpoledne s opékáním buřtů u příležitosti MDD, pouštění draků a mikulášská besídka s nadílkou. Svaz spolupracuje s Obecním úřadem, který zároveň poskytuje finanční příspěvky pro pořádané akce. Ženy dále pracují ve společenské komisi, navštěvují občany při příležitosti životních výročích, při narození dítěte, zároveň vedou kroniku narozených dětí. Dále svaz spolupracuje s Obecním úřadem při pořádání společenských akcí jako jsou sousedské posezení, oslavy svátku matek a setkání důchodců.

SDH

Po návrhu Jana Kabrdy bylo hasičským sborem odsouhlaseno pořádání plesu. V dubnu hasiči provedli sběr železného šrotu od našich spoluobčanů. Na jaře proběhly další ročníky hasičských soutěží, ve kterých se vedlo místním hasičům se střídavými úspěchy. Mladí soutěžili ve Žďáru a přivezli si odtud celkové 5. místo v kategorii dorostu a 6. místo v kategorii starších žáků. Dospělí soutěžili v Ostrově nad Oslavou, kde skončili na 11. místě. Od lepšího umístění je odsunula chyba ve špatně utažené proudnici k hadici, následkem čehož došlo při tlaku vody k rozpojení a tím k časové ztrátě.

Několik místních hasičů si udělalo výlet do Přibyslavi, kde se na tamním letišti sešlo na dvě stovky hasičských sborů z celé republiky na velkolepé přehlídce současné i historické požární techniky dobrovolných hasičů, při příležitosti prvního ročníku národního setkání Pyro Car. Začátkem září se hasiči zúčastnili ve Stříteži soutěže se starou stříkačkou a umístili se na pěkném třetím místě. Toto umístění si soutěžící náramně vychutnali, protože jejich výhrou byl soudek piva.

V neděli 2. září navečer došlo k požáru stohu staré slámy na poli pod čističkou. K hořícímu stohu o rozměrech 10 x10 metrů přijeli hasiči ze Žďáru nad Sázavou, Ostrova nad Oslavou a Nového Města na Moravě. Jednotky nechaly stoh vyhořet.

Farnost

Začátkem ledna proběhla v obci již tradiční Tříkrálová sbírka. Naší obcí obcházeli koledníci z řad místních farníků a do kasiček vybrali 19 tisíc korun.

Zemřel Otec Josef

Dne 16. ledna 2007 ve věku nedožitých 84 let nás navždy opustil P. Josef Hložek . Otec Josef se narodil 19.října 1923 v Okrouhlé v okrese Blansko a byl pokřtěn a biřmován v Benešově u Boskovic. Po maturitě na gymnáziu v Boskovicích byl 30. května 1944 na Velehradě přijat do noviciátu Tovaryšstva Ježíšova, kde také složil v roce 1946 první řeholní sliby. V poválečných letech pak studoval v Brně a v Děčíně filosofii. Během praxe jako prefekt studentů velehradského gymnázia byl v dubnu 1950 spolu s ostatními zatčen a internován v Bohosudově. Tři následující roky strávil v jednotkách PTP. Jáhenské a kněžské svěcení přijal tajně z rukou biskupa Kajetána Matouška v kapli u Školských sester de Notre Dame v Praze – Krči 9. února 1952. Po propuštění z PTP pracoval v letech 1954-68 v civilních zaměstnáních v Blansku a Boskovicích a při tom vystudoval střední průmyslovou školu. V období pražského jara v květnu 1968 dostává souhlas ke kněžské službě a působí pak jako kooperátor postupně v Jihlavě u sv. Jakuba, v Třebíči u sv. Martina a v Bystřici nad Pernštejnem. Poslední řeholní sliby skládá 15. srpna 1969 v kostele sv. Ignáce v Praze. Od 1. ledna 1979 takřka do poslední chvíle obětavě a horlivě pracoval pro Boží království ve farnostech Obyčtov, Ostrov nad Oslavou a na čas také v Jamách, kde byl velmi oblíben. V naší farnosti působil nejen v době, když jsme neměli stálého kněze, ale i později jako zástup, když byl místní farář na výletech. Nesmírně činorodý Otec Josef kromě duchovní správy také dával rekolekce a exercicie kněžím, řeholnicím a spolubratrům jezuitům. Psal články do časopisu Duchovní pastýř a do oblastních novin. Udržoval rozsáhlou knihovnu a v době nesvobody vyučoval filozofii a teologii v neveřejném jezuitském studiu. Svou poctivostí, zájmem o člověka a vřelou laskavostí vyzařoval Kristovu lásku a získával pro něj srdce starých i mladých. Tíhu nemocí a vysokého věku snášel s velkorysostí a trpělivostí. Zesnul po krátkém pobytu v nemocnici v Novém Městě na Moravě zaopatřen svátostmi. Ať mu Pán bohatě odplatí jeho věrnost a námahu. Rozloučení s Otcem Josefem se konalo 24. ledna při mši svaté a poté byl podle svého přání pohřben do kněžského hrobu v Obyčtově. Pohřbu se zúčastnilo i mnoho občanů z naší obce včetně pana starosty, který v pronesené řeči zesnulému Otci poděkoval za jeho práci v naší obci a položil k jeho hrobu pohřební věnec, který zakoupila Obec Jámy. Na počest Otce Josefa byl v červenci v Ostrově nad Oslavou vysvěcen zvon s názvem Josef.

Vláda

Dva přeběhlíci z ČSSD umožnili, po mnoha měsících dohadů, vznik nové vlády Mirka Topolánka. V koalici zasedli občanští demokraté, lidovci a zelení.

Schengen

Tři dny před Vánoci vstoupila Česká republika do Schengenského prostoru. Lidé tak mohou jezdit do většiny evropských zemí jen s občanským průkazem a bez celních kontrol. Ve skutečnosti však za některými našimi hranicemi policejní kontroly probíhají, především v německy mluvících zemích.

Kultura

Po několika letech se konal hasičský ples s bohatou tombolou. K poslechu a tanci hrála skupina Drink a poslechnout si ji přišlo asi 80 lidí. V únoru ČSŽ připravil maškarní ples pro děti z naší obce. Tatáž organizace uspořádala sousedské posezení, které se konalo u příležitosti Dne matek. Po úvodním slovu starosty obce a vystoupení dětí z mateřské školy následovala prohlídka veškerých místností nové školky. Po prohlídce následovalo malé pohoštění od organizátorů akce při hudební vložce harmonikáře pana Chrousta. Součástí této akce byl výprodej starých knih z místní knihovny za cenu 5 Kč za kus. Začátkem června svaz žen uspořádal pro děti z naší obce „Den dětí“, v jehož programu byly různé dovednostní soutěže a odměna v podobě opečených párků. V listopadu pořádal TJ Sokol posvícenskou zábavu s již tradiční hudbou Dalečanka, s nižší zaplněností sálu. Poslední kulturní akcí v tomto roce byla mikulášská nadílka pro děti zorganizovaná svazem žen.

Rybářské závody

U příležitosti konce prázdnin uspořádal spolek rybářů tradiční závody v lovu ryb z „Obecňáku“. Na letošní závody se však sešlo pouze 11 soutěžících z naší obce a z Hlinného, a právě do sousední obce si odvezl prvenství nejlepší závodník, kterému se podařilo ulovit největší počet ryb.

Sport

Stolní tenisté obsadili ve 4. třídě okresního přeboru pěkné 3. místo z 10 týmů a béčko skončilo v okresní soutěži celkově na 8. místě z 12 družstev. Šachisté zakončili Krajskou soutěž Vysočiny posledním 6. místem, se soutěží se loučí a sestupují do nižší soutěže.

Hokejistům se nepodařilo postoupit do elitní osmičky Vesnické ligy a skončili na celkovém 10. místě. O vánočních svátcích uspořádali místní hokejisté na zimním stadionu ve Žďáře bruslení pro děti a přátelské utkání v ledním hokeji: svobodní versus ženatí, které skončilo poměrem 5:2 pro svobodné. Každý pátek se v sále kulturního domu hraje rekreačně florbal. Hráči jsou rozděleni podle věku do tří kategorií, a ty se postupně v daném hracím dnu vystřídají. Protože velikost sálu nedosahuje oficiálních rozměrů hřiště, hraje se systémem 3 na 3. Celoroční aktivita místních neregistrovaných florbalistů vyvrcholila vánočním turnajem.

Různé

Týden havárií

Koncem května a začátkem června došlo v katastru naší obce postupně ke třem dopravním nehodám osobních aut z Jam, při kterých naštěstí nebyl nikdo vážně zraněn. První nehoda se stala při výjezdu z lesa směrem od Žďáru do Jam. Mladá řidička nezvládla řízení svého Peugeotu, dostala smyk a vyjela mimo vozovku a převrátila svůj vůz na bok. Druhá nehoda se stala na stejné silnici v místě odbočky na polní cestu k hájence. Řidič služebního vozu Škoda Octavia se při míjení s protijedoucím vozem dostal až na nezpevněnou část vozovky. Strhl řízení vlevo, následně se dostal do smyku a vyjel vpravo do pole, kde se převrátil na střechu. Třetí nehoda se stala přímo v naší obci u parkoviště hřbitova, kdy řidička při cestě do zaměstnání v ranních hodinách byla oslněna vycházejícím sluncem a skončila s Renaultem v příkopu na plotě.

Vandalismus



Posledního dubna opět řádil vandal. V den pálení čarodějnic neznámý poberta pustil z Vejdocha kolo od automobilu, které se rozkoulelo směrem k obci a skončilo v zahradě domu č.p. 76, kde po povalení pletiva plotu zlomilo jeden ovocný stromek.