rok 2005

   
Průběh počasí

Začátek měsíce ledna byl abnormálně teplý, neboť i noční teploty se nacházely nad bodem mrazu a přeháňky se vyskytovaly spíše dešťové. V tomto měsíci meteorologové naměřili teplotu 13,7°C, která byla nejvyšší od roku 1775. Zdálo se, že zima bude mírná, opak byl však pravdou. Ve druhé polovině ledna dochází k ochlazení se sněžením a následně se sněhovou vánicí. Během jednoho dne napadlo 30 cm sněhu. V únoru je chladněji jak v lednu. Zpočátku přichází další sněhová vánice s vydatnou nadílkou sněhu, pak následují třeskuté mrazy s teplotami pod –20°C a po nich se opět dostavují přívaly sněhu. Začátkem března ještě panují velké mrazy okolo –20°C, ale v polovině měsíce už konečně dochází k oteplení a prudkému tání sněhu, což má za následek lokální záplavy. Během zimy napadlo velké množství sněhu, při jehož odklízení bylo nutné využít těžkou mechanizaci, neboť traktor s pluhem na to již nestačil. Media tvrdí, že je letos nejhorší zima ve 40-leté historii. Duben je převážně teplý, ale koncem měsíce ještě mrzne. Květen se vyznačuje vysokými teplotami, zejména v jeho konci se teploty vyšplhaly nad 30°C a rovněž není nouze o bouřky s prudkými dešti. V následujících měsících převažuje teplo a sucho s tropickými teplotami okolo 35°C v konci měsíce července. V srpnu přichází ochlazení, kdy převažují dešťové přeháňky. Následuje teplé počasí, především v říjnu. Tak teplý říjen, jako je ten letošní, nebyl přinejmenším patnáct let. V polovině listopadu začíná mrznout a k tomu padá sníh. Prosinec je ve znamení neustálého sněžení a s tím spojenými problémy s údržbou komunikací. Vrstva napadaného sněhu na konci roku je asi 50 centimetrů a občané po příchodu ze zaměstnání tráví většinu volného času neustálým odhazováním sněhu.



Obyvatelstvo

Ke konci roku žilo v naší obci 544 obyvatel, což bylo o 5 více než v minulém roce.

 

Narození:

Radek Janů č.p. 133

Pavlína Bratránková č.p. 16

Ondřej Kondrát č.p. 139  

Jakub Doležal č.p. 46

František Vrbas č.p. 115  



Zemřeli:

Zdenka Sochorová č.p. 43

Božena Nevrklová č.p. 35

Václav Jůda č.p. 17  



Přistěhovali se:

Martin Doležal č.p. 46

Ilona Klementová č.p. 129

Milan Suchý č.p. 23  

Marta Nevrklová č.p. 144

Rostislav Kalců č.p. 170  

Bohuslav Starý st. č.p. 117

Lucie Stará č.p. 109  

Miroslav Ondráček č.p. 103

Jana Ondráčková č.p. 103  

Šimon Ondráček č.p. 103



Odstěhovali se:

Michal Sochor č.p. 46

Zdeňka Gabrhelíková č.p. 143

Ondřej Gabrhelík č.p. 143

Jana Pohlová č.p. 147

Blanka Machová č.p. 6  

Lucie Kostelencová č.p. 32

Jiří Janů č.p. 138



Změna ve vedení vlády

Stanislav Gross byl sesazen z postu nejmladšího premiéra v české historii, a to díky nejasnostem kolem financování jeho luxusního bytu v Praze na Barrandově. Jeho nástupcem se stal Jiří Paroubek, který se stal i předsedou ČSSD.



Činnost O.Ú.

Na svém únorovém zasedání schválilo zastupitelstvo rozpočet obce na rok 2005, a to ve výši 7 259 500,-Kč. Zastupitelé se zabývali, mimo jiné, přípravou přestavby mateřské školky a pokračujícími pracemi na přípravě sportoviště. V průběhu roku byly řešeny i otázky prodeje či pronájmu nemovitostí, a to na základě vyhlášených záměrů.



Mateřská škola

Po několika variantách bylo rozhodnuto vybudovat školku v budově bývalého obecního úřadu. Následně bylo zadáno vypracování projektu na přestavbu budovy. Na jaře se však naskytla příležitost odkoupit budovu bývalé restaurace od Jednoty Velké Meziříčí za částku 1,4 milionu korun. Zastupitelé obce na to zareagovali a jednali okamžitě. Rozhodli se odkoupit tuto budovu, vybudovat zde školku a obchod s potravinami přesunout do budovy bývalé školky. Současně se začalo pracovat na přípravě přestavby školky.



Návrh zadání územního plánu obce

Zastupitelstvo obce na svém zasedání 21.9.2005 projednalo návrh zadání územního plánu obce Jámy zpracovaný projekční kanceláří Ing. Marie Psotové, STUDIO P, Žďár n.S.. Návrh zadání s veřejnou vyhláškou byl zaslán jednotlivě dotčeným orgánům státní správy a dotčeným organizacím, které se k zadání ÚPO vyjádřily. Jednotlivé připomínky a podněty byly pořizovatelem vyhodnoceny a následně zapracovány do návrhu, jež byl předložen příslušnému odboru Krajského úřadu Kraje Vysočina k projednání stanoviska. Kraj doporučil, aby návrh byl schválen Obcí Jámy. Ta jej schválila, čímž byl dán předpoklad pro vypracování dalšího stupně územně plánovací dokumentace.



Větrná elektrárna

Naši obec kontaktovala firma ELDACO z Brna s tím, že by chtěla v katastru obce Jámy postavit větrnou elektrárnu o výkonu 3 MW. Jako vhodnou lokalitu si firma vybrala pozemek na „Roubkách“, směrem na Hlinné. Zastupitelstvo návrh projednalo a společně s několika občany naší obce se zúčastnilo prohlídky elektráren v rakouském Prinzendorfu, kde těchto elektráren stojí asi 30. Tento výlet se však neobešel bez problémů. Přejezd přes hranice byl zdržen pro špatný technický stav autobusů. Díky tomu se zástupci obcí dostali na místo až za snížené viditelnosti. Na místě se přesvědčili, že obávaný hluk z provozu je zanedbatelný a ze vzdálenosti 700 m naši obec neohrozí. Následně obec zorganizovala v kulturním domě setkání zástupců firmy s našimi občany, aby jim tak přiblížili záměr firmy. Tohoto setkání se zúčastnilo asi třicet našich spoluobčanů, což není mnoho na velikost naší obce. Zde firma nastínila jaké jsou její plány a jaký by byl finanční přínos pro obecní pokladnu. Pak následovala diskuse. Většina dotazů ze strany občanů se týkala vlivu stavby na životní prostředí. Několik dnů po tomto setkání proběhla v obci anketa, ve které se občané vyjádřili, zda jsou pro stavbu elektrárny, nebo ne. Po sečtení anketních lístků bylo zjištěno, že pro stavbu se vyjádřilo 89 % hlasujících občanů.



Ekonomická situace

Česká ekonomika roste asi o 6%, nezaměstnanost se pohybuje okolo 8%. Průměrná hrubá měsíční mzda dosáhla výše 19 030 Kč. V porovnání s minulým rokem se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,9 %. Ceny zemědělských výrobců byly meziročně nižší o 9,2 %. Snížily se ceny rostlinných výrobků o 25 %, živočišných vzrostly o 0,4 %. Ceny průmyslových výrobců se meziročně zvýšily o 3 %. Především se zrychlil růst cen elektřiny, plynu a vody na 7,2 % a ceny uhlí na 17,3 %. Ceny pohonných hmot se na určitou dobu přehouply přes 30 Kč, přičemž nejvíce zdražila motorová nafta, jejíž cena byla nejvyšší v historii a mnohde byla vyšší než u benzínu. Zdražily i telekomunikační služby, a to oproti loňsku o 14,6 %.



Drahé topení

Po zdražení plynu se někteří lidé znovu začínají přiklánět k jiným možnostem topení. Starostové obcí, které se do plynofikace pustily, s obavami počítají, jestli se k plynu připojí dostatečné množství lidí. Jinak by obce musely vracet státní dotace. Někteří občané ve snaze ušetřit sice mají přípojku, ale pro jistotu si v domě ponechali i funkční kotel na pevná paliva, kde spalují nejen dřevo a uhlí, ale i různý domovní odpad, který mnohdy do kotle nepatří.



Zemědělské družstvo

Dne 13. března se zřítila střecha teletníku v zemědělském družstvu. Tato stavba byla provozována ještě dlouhá léta po skončení její životnosti a k jejímu zřícení přispěla nejen prohnilá vazba, ale i velké množství napadaného sněhu na střeše. Při pádu střechy bylo zraněno jedno tele, které bylo následně poraženo.

Hektarový výnos zemědělských plodin je menší v porovnání s minulým rokem a díky špatnému počasí v průběhu žní se snížila i kvalita obilí. Žně končí se čtrnáctidenním zpožděním. Zemědělce zaskočily nízké výkupní ceny, které nepokryjí výrobní náklady ani u kvalitního obilí. Podzimní práce se prodražují kvůli stoupající ceně nafty. Proti loňské rekordní sklizni klesl hektarový výnos v družstvu u většiny uvedených plodin:

 

Plodina t/ha ha Plodina t/ha ha
Pšenice ozimá 5,7 651 Oves 5,2 33,8
Pšenice jarní 5,4 1,3 Tritikale jarní 5 73,8
Žito 6,2 80 Hrách 4,2 160,4
Ječmen ozimý 4,4 199,6 Brambory celkem 26,2 269,2
Ječmen jarní 5,4 332 Řepka ozimá 3,9 86,3


 


Obchodníci nabízejí za zrno letošní sklizně velmi nízké ceny, k tomu ve skladech leží obilí z loňské nadúrody. Cena brambor spadla až na 1,8 Kč. Tuto cenu srazila vysoká domácí produkce, přičemž výnosy byly nejvyšší za posledních deset let.



Myslivost

Řada myslivců se shoduje na skutečnosti, že hony již dávno nejsou, co bývaly, což je dáno zejména úbytkem zvěře. Hony letos nejsou už jenom o střílení, hlavní náplní se stává spíše společenské setkání myslivců, kontrola dané části revíru a monitorování stavu zvěře, které je čím dál méně. Za neustálým snižováním početních stavů zvěře stojí řada faktorů. Kromě vzrůstající hustoty silniční dopravy a aktivit nejrůznějších predátorů od lasičky až po člověka jde hlavně o zemědělskou mechanizaci. Při sklizni pícnin hynou mláďata zajíců, kteří pak chybějí v honitbách. Myslivci je proto musejí lovit s rozvahou a spíše se snažit pouze redukovat jejich stav a udržovat rovnováhu jejich společenství. Zabitá zvířata auty se započítávají do plnění plánu lovu, takže čím více zvířat srazí šoféři, tím méně jich potom mohou ulovit myslivci.



Rozvážka denního tisku

Občany trápí činnost rozvozců denního tisku, kteří jezdí pozdě, noviny jsou mnohdy poškozené a někdy je nedovezou vůbec. Vydavatel tisku už nevyužívá služeb České pošty a nyní si najímá na rozvoz novin různé firmy. Ty mají na starosti více obcí, špatně se orientují a dlouho trvá, než se denní tisk dostane k předplatiteli. Při roznášce pracovníkem České pošty takové problémy nebyly.



Stavby RD

Stavbu svého rodinného domu zahájil p. Janů, a to v horní části obce po zbourání původního domku č. 85, u Humpoláků.



SDH

V dubnu hasiči provedli sběr starého železa. V květnu se zásahová jednotka zúčastnila soutěže v Hamrech nad Sázavou s umístěním na lichotivém 5. místě. Mladí soutěžili v Novém Městě na Moravě, kde v součtu podzimního a jarního kola skončili na celkovém 11. místě. Více se mladým dařilo v podzimním kole dalšího ročníku, kde se umístili na 5. místě. Nutno podotknout, že toto umístění je o to cennější, že bylo dosaženo za zhoršených podmínek. Ráno před odjezdem totiž řidič nenastartoval hasičské vozidlo a nezbývalo nic jiného, než se na místo konání soutěže dostavit osobními auty.



Farnost

Začátkem dubna se věřící rozloučili se svým hlavním představitelem církve papežem Janem Pavlem II., který zemřel dne 2. dubna, ve věku 84 let. Jan Pavel II, polský klerik, vlastním jménem Karol Wojtyla, vládl katolické církvi přes 26 let. Tvořil její dějiny a usiloval o smíření náboženství. Novým papežem volí sbor mladších kardinálů Němce Josepha Ratzingera. Osmasedmdesátiletý klerik po volbě přijímá jméno Benedikt XVI.



Lidové misie

V naší obci byly letos v listopadu uspořádány lidové misie, a to asi po 60 letech. Misie jsou duchovní obnovou farnosti a prováděl je tým duchovních, který dostal oprávnění pro tuto činnost od biskupa. Na začátku misií duchovní obchází v obci rodinné domy, kterým žehnají. Pro občany misie znamenají týden přednášek, stavovských kázání, mší svatých a kajících procesí, pro lidi všech věkových skupin. Jde zároveň o oživení víry a je to také příležitost k navázání kontaktů věřících s těmi, kteří do kostela nechodí a v Boha nevěří. Misie byly zakončeny postavením misijního kříže v horní části obce. Tento kříž zhotovil kovář Josef Tulis z obce Dlouhé, za cenu 18 tisíc korun.



Kultura

Kulturní vyžití začalo v lednu, a to tradičním Lidovým plesem s bohatou tombolou. V únoru ČSŽ uspořádal maškarní ples pro děti a o měsíc později svaz ve spolupráci s mateřskou školou připravil besídku k MDŽ. Český svaz žen ve spolupráci s Obcí Jámy uspořádal v dubnu sousedské posezení. Na programu bylo promítání zachycených historických okamžiků obce od roku 1975 včetně četby písemných záznamů z kroniky obce z uvedeného období.

V květnu jsme měli možnost shlédnout divadelní představení Kristův rytíř, kterou napsal P. Josef Soukop a režie se ujal otec Pavel Habrovec. Divadelní hra vypráví o sv. Vojtěchovi, jeho životě, hlásání evangelia a následně o jeho umučení. Hereckých rolí se zhostila, jako již při předchozích představeních, omladina z jamské farnosti. Hru podtrhuje podmanivá hudba z rukou Miloše Černého, která provází napínavý příběh. Představení se povedlo, o čemž svědčí několikeré opakování pro velký zájem občanů, nejen z naší obce, ale i z širšího okolí. Na konci června, před začátkem prázdnin, uspořádal ČSŽ dětský den. Na programu byl pochod za statek, ukázky dovedností mladých hasičů a opékání párků. Loučení s prázdninami si vzal pod patronát spolek rybářů, který uspořádal pro děti rybářské závody. V říjnu ČSŽ ještě zorganizoval soutěž v pouštění draků na Kříbu. TJ Sokol uspořádal v listopadu posvícenskou zábavu se skupinou Dalečanka. Účast byla slabší, asi jako v minulém roce. V prosinci ČSŽ připravil mikulášskou nadílku pro děti.



Knihovna

V září došlo k přestěhování knihovny z budovy bývalého obecního úřadu do nové místnosti v prvním patře kulturního domu. Občané se tak mohou těšit z lepších podmínek pro půjčování knih, které jsou průběžně nakupovány z rozpočtu obce a dále pak několikrát ročně obměňované z výměnného fondu Knihovny M. J. Sychry ze Žďáru nad Sázavou. Dne 23. listopadu se v sále staré radnice v Havlíčkově Brodě konalo vyhodnocení knihoven Kraje Vysočina, a to s velkým úspěchem pro naši obec. Mezi vyhodnocenými byla totiž i naše místní knihovna. Toto ocenění náleží především její vedoucí, paní Boženě Machové, za její dlouholetou práci v oblasti kultury v naší obci. Ke konci roku bylo v naší knihovně registrováno 45 čtenářů, z toho 15 dětí.



Sport

Ve sportovním zápolení bylo dosaženo dobrých výsledků. Ve stolním tenisu se dařilo zejména béčku, které postoupilo z 1.místa své skupiny okresní soutěže do okresního přeboru 5. třídy, zatímco áčko se statečně drží na 8. místě ve 3. třídě okresního přeboru. V šachu se áčko umístilo na 8. místě v krajském přeboru a béčko na 6. místě v krajské soutěži. Hokejisté ukončili soutěž vesnické ligy ve čtvrtfinále a celkově obsadili lichotivé 5. místo. Oddíl fotbalistů obsadil ve 3. lize žďárské malé kopané 6. příčku.



Vloupání

Dne 17. listopadu došlo k vloupání do rodinného domku paní Marty Machové č.p.76, který byl v té době dočasně opuštěn. Zloděj si odtud odnesl menší částku peněz a na místě zanechal značný nepořádek. Žďárské policii se nepodařilo pachatele vloupání vypátrat.