rok 2004
Průběh počasí
Začátek nového roku byl ve znamení sněhových srážek a velkých mrazů s minimálními teplotami kolem –20°C. Vrstva sněhové pokrývky, která napadla v průběhu měsíce ledna, byla dostatečná k provozování zimních sportů. Koncem února napadlo za jeden den 15 cm sněhu, což mělo za následek problémy se sjízdností komunikací. V březnu začíná postupné oteplování a tání sněhu. Koncem tohoto měsíce ještě sněžilo, ale posléze už sníh roztál úplně. Začátkem dubna se zemědělci pustili do setí jarních obilovin. Květen byl ve znamení silných větrů a následně dešťů. 23. května do rána, k údivu všech, nasněžilo několik centimetrů sněhu. Pak už nastalo teplo. Měsíc červen byl převážně oblačný a deštivý s občasnou bouřkou. Toto počasí panovalo i v následujícím měsíci, kdy především v jeho polovině občasné přeháňky přešly v přívalové srážky. Ke zlepšení došlo až koncem měsíce, kdy se vyjasnilo a odpolední teploty se vyšplhaly nad 30°C. Srpen byl suchý a teplý s tropickými teplotami. Koncem září se ochladilo. Začátkem listopadu začalo sněžit a v polovině tohoto měsíce se přes střední Evropu přehnal orkán, který napáchal na mnoha místech značné škody. Nejvíce byly postiženy Vysoké Tatry, kde škody na polomech byly odhadnuty na stovky miliard korun. Třetí listopadový víkend byl krutý zejména k motoristům, kdy jim čerstvý sníh nadělal řadu problémů. I v naší obci se řidiči potýkali s nesjízdností komunikací a hodinové zpoždění měl ranní autobus. Pak následovalo oteplení. Prosinec se vyznačoval inverzním charakterem počasí, občasným sněžením, ale Vánoce byly na blátě.
Průtrž mračen
Na letošní pouťové veselí asi nikdo z obyvatel naší vesnice dlouho nezapomene. V odpoledních hodinách třetí červencové neděle se začala zatahovat obloha. Duchapřítomní obyvatelé začali opouštět náves a odcházeli domů. Ti ostatní zůstali a dál se věnovali pouťovým radovánkám. A pak se to stalo. Kolem páté hodiny se z černé oblohy spustil prudký liják. Dvě hodiny trvající přívalové srážky doprovázené nárazy větru o rychlosti vichřice a krupobitím napáchaly značné škody. Voda se valila nejen z cest, ale i z okolních kopců. Prohnala se přízemím kulturního domu a zatopila více než deset sklepů a garáží rodinných domů ve spodní části obce. Zde z rybníku Obecník vystoupila voda z břehů a odnesla sebou ryby. Nevydržely ani dva rybníky pod obcí, kterým velká voda protrhla hráze. Během dvou hodin průtrže mračen spadlo neuvěřitelných 110 mm srážek. K zatopeným sklepům vyjeli místní a žďárští hasiči, aby z nich odčerpali vodu.
Obyvatelstvo
Ke konci roku měla naše obec 539 obyvatel, což je ve srovnání s minulým rokem nárůst o 5 lidí. Oproti minulým letům se narodilo hodně dětí.
Narození:
Martin Mach č.p. 67
Petr Sklář č.p. 153
Lukáš Synek č.p. 144
Tereza Doležalová č.p. 126
Blanka Rousová č.p. 110
Daniel Dědek č.p. 31
Andrea Mazánková č.p. 68
Jan Lacina č.p. 9
Tobiáš Mierva č.p. 123
Zemřeli:
Božena Slámová č.p. 15
Josef Řeháček č.p. 97
Emanuel Kasík č.p. 143
Marie Nedvědová č.p. 108
František Sláma č.p. 15
Přistěhovali se:
Tomáš Kamp č.p. 3
Michala Janů č.p. 133
Mojmír Košík č.p. 12
Miroslav Rosecký č.p. 31
Tomáš Dědek č.p. 31
Petra Jůdová č.p. 14
Karel Vrtílek č.p. 44
Radek Chmelík č.p. 170
Miluše Klementová č.p. 166
Hana Kalců č.p. 170
Odstěhovali se:
Vítězslav Sýkora č.p. 118
Jakub Juráček č.p. 143
Marie Kostelencová č.p. 150
Pavel Juráček č.p. 143
Marta Budíková č.p. 117
Miroslav Ondráček č.p. 103
Milan Suchý č.p. 23
Lucie Mikišková č.p. 161
Eva Juráčková č.p. 143
Vstup ČR do EU - 1. května 2004
Rok 2004 vstoupil do historie jako pozitivní mezník. Vstupem do Evropské unie se nabízí možnost podílet se s ostatními členskými zeměmi unie na realizaci společných projektů financovaných ze zdrojů EU, otevřel se trh, možnosti studia i práce v zahraničí.
Volby do evropského parlamentu – červen
První volby europoslanců v ČR vyhrála ODS, když získala devět mandátů z celkových 24. Druhá skončila KSČM, třetí SNK spolu s Evropskými demokraty.
Volby do zastupitelstev krajů – listopad
Krajské volby vyhrála s velkou převahou ODS, když získala 291 mandátů z celkových 675 a 12 křesel hejtmanů z 13 krajů.
V naší obci se krajských voleb zúčastnilo 163 voličů z 423 možných, což činilo 38,8 %. Jako již tradičně vyhráli lidovci se 75 hlasy, druzí byli komunisté s 32 hlasy, třetí sociální demokraté s 29 hlasy a čtvrtá ODS s 16 hlasy.
Volby do senátu – říjen, listopad
Také volby do jedné třetiny Senátu skončily triumfem ODS, která získala 18 mandátů z 27. Z ostatních stran se výrazněji prosadili jen lidovci se třemi mandáty, naopak zcela naprázdno vyšla ČSSD.
Volby provázela nízká volební účast. Tím dali občané najevo, že jsou znechuceni politickou situací a politickým stranám nevěří.
Padla Špidlova vláda
Nejsilnější vládní stranu i v letošním roce provázely vnitřní konflikty, které se ještě vyhrotily po neúspěchu v eurovolbách. Výsledkem byla rezignace premiéra a předsedy strany Vladimíra Špidly. Vedení strany převzal Stanislav Gross, který se stal i premiérem vlády staronové koalice.
Konec vojny
Po 140 letech byla v českých zemích ukončena povinná vojna, která byla nahrazena profesionální armádou.
Ekonomika
Česká ekonomika se zvedá, a to především díky zahraničnímu obchodu a výsledkům dřívějších investic. Koruna vůči dolaru a euru dlouhodobě posiluje. Hrubý domácí produkt vzrostl o 4 % a průměrná hrubá měsíční mzda se vyšplhala na 18 035,- Kč.
Zastupitelstvo
Zastupitelstvo obce schválilo rozpočet na rok 2004 ve výši 7 542 800,- Kč. Hlavní část rozpočtu byla určena na rekonstrukci kulturního domu. Zastupitelstvo schválilo firmu Megality, s.r.o., jako dodavatele veřejné zakázky: „Přestavba kulturního domu v Jamách na víceúčelový obecní dům“. Tato firma nabídla nejnižší cenu 2 960 000,- Kč a zvítězila tak ve výběrovém řízení. Byla uzavřena smlouva s Vodárenskou, a.s. na dodávku vody, odvádění odpadních vod pro objekt kulturního domu a dále smlouva s Jihomoravskou energetikou, a.s. na připojení a zajištění požadovaného rezervovaného příkonu pro tento objekt. V průběhu roku zastupitelé řešili pronájem a prodej některých pozemků ve vlastnictví obce, na základě vyhlášených záměrů. Byl schválen dodatek ke smlouvě o nakládání s odpadem mezi Obcí Jámy a firmou ODAS o ceně za svoz komunálního odpadu uloženého v popelnicích pro příští rok. Zastupitelé řešili otázku Mateřské školy a možné varianty její přestavby. Jako jedno z možných řešení bylo vestavět školku do prostor budovy bývalého obecního úřadu, protože u této budovy je hasičská zbrojnice a je tedy nutné, aby zůstala v majetku obce. Stávající budova školky by se odprodala na rodinný domek.
Přestavba kulturního domu
V lednu začala přestavba kulturního domu. Bylo nutné ji zrealizovat ještě v zimních měsících, protože od května se zvedla sazba DPH u staveb z 5% na 22% a díky tomu by se stavba prodražila o 500 tis. Kč. Hlavním důvodem přestavby je špatný technický stav stávajícího obecního úřadu, ve kterém chybí sociální zařízení. V místnostech je vlhko a nevyhovující je i strop, který je slabé konstrukce. Využití stávající budovy kulturního domu je velmi prodělečné. Díky této přestavbě se využilo prostor, které se vytápějí. Byl zde vybudován obecní úřad, knihovna a pošta. Zrekonstruováno bylo sociální zařízení včetně rozvodů vody a odpadů. Bylo pamatováno i na tělesně postižené spoluobčany, pro které byl vybudován bezbarierový vstup do kulturního domu. Opravu prodělalo podsálí, kde byl k baru přiveden rozvod vody a odpad a byla položena dlažba na stávající betonové podlaze. Tuto úpravu velmi ocenili pořadatelé kulturních akcí. Koncem října, po předchozím zkolaudování stavby, začala pracovat pošta v přízemí a obecní úřad v prvním patře kulturního domu.
Parkoviště u hřbitova
V letošním roce byla provedena parková úprava a celkové ozelenění plochy, včetně vysázení okrasných dřevin. Dále bylo provedeno geometrické zaměření a kolaudace stavby. Instalováním kontejnerů začalo fungovat další místo na separaci odpadů.
Stavby RD
Se stavbou RD začali p. Čech a p. Mach a to v horní části obce.
Zemědělství
Pěstitelé brambor na Vysočině prodávají od podzimní sklizně pod cenou. Za kilogram konzumních brambor nedostávají ani dvě koruny, ale výrobní náklady činí 2,80 koruny. Protože stagnuje i prodej obilí, zemědělci se obávají, že na jaře nebudou mít hotovost na nákup osiva nebo hnojiv. Obchodní řetězce nemají o české brambory zájem a raději je dovážejí ze západoevropských zemí. Zemědělci nedokáží v konkurenci obstát ani přes nízké platy. Jejich mzda se zvýšila z 5100 korun v roce 1993 na pouhých 12 tisíc, což je o třetinu méně než průměrný plat v republice.
Společná agrární politika států Evropské unie neustále hledá svoji podobu. Stala se zásadní změna. Finanční prostředky unie se rozdělily na dvě priority. První jsou platby pro zemědělce podle výměry obhospodařované půdy, druhá je založena na dotacích, které se budou dávat hlavně na ekologické zemědělství, obnovu venkova a krajiny. Vláda přijala plán rozvoje ekologického zemědělství, který spočívá v tom, že venkov nesmí být pouhým producentem surovin pro potraviny.
Zemědělské družstvo
Tento rok byla dobrá úroda a oproti minulému roku se členům ZD Nové Město na Moravě podařilo zvýšit výnosy u všech uvedených plodin.
Plodina | t/ha | ha | Plodina | t/ha | ha |
Pšenice ozimá | 7,29 | 595,1 | Oves | 6 | 53,8 |
Pšenice jarní | 6,3 | 10 | Tritikale | 6,16 | 30,2 |
Žito | 7,61 | 162,5 | Hrách | 4,35 | 75,2 |
Ječmen ozimý | 6 | 183,3 | Brambory | 28,05 | 244,9 |
Ječmen jarní | 6,42 | 327 | Řepka | 4,65 | 234,50 |
SDH
V letošním roce si místní hasiči připomněli 115. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Jamách. Při této příležitosti sbor uspořádal třídenní oslavy. Vše začalo v pátek 2. července v místní hospodě slavnostní členskou schůzí, po které následovala volná zábava. Program oslav pokračoval druhý den taneční zábavou na parketu před kulturním domem, kde k poslechu a tanci hrála Zuberská šestka. Oslavy vyvrcholily v neděli odpoledne taneční veselicí se skupinou Dalečanka. Sbor zakoupil vlajku za finanční podpory obce. Někteří členové se zúčastnili hasičských soutěží, kde se umístili dospělí na 7. místě a mladí na 19. místě. Během roku se hasiči mimo jiné věnovali sběru starého železa a odstraňování následků při červencové průtrži mračen.
Školství
S velkými problémy se provozuje mateřská školka, kdy především školní jídelna přežívá na výjimkách a na sklonku minulého roku se podařilo s obrovským úsilím odvrátit její zavření. Stávající školka je v malých a nevyhovujících prostorech. Rok 2006 je poslední, kdy budou výjimky možné. Po tomto roce opravdu hrozí uzavření školky.
Kultura
V měsíci lednu byly pořádány plesy a to Křesťanský a Lidový. Oba plesy se vyznačovaly velmi dobrou návštěvností. V tomto měsíci naši občané zhlédli divadelní představení „Lakomá Barka“. Šlo o dramatické zpracování původní pohádky Jana Wericha, které bylo připraveno křesťanskou mládeží pod vedením otce Pavla. Představení bylo velmi zdařilé a sál kulturního domu byl zaplněn do posledního místa. U příležitosti Dne dětí připravil ČSŽ pro děti zábavný pochod na kopec Kříb a okolí. Děti měly za úkol absolvovat vyznačenou trať, na které byly kontrolní stanoviště se soutěžními otázkami. Na konci pochodu bylo pro děti připraveno občerstvení. Pozadu nezůstal ani spolek rybářů, který na konci prázdnin zorganizoval pro děti rybářské závody. Pouťové zábavy, pořádané ČSŽ a TJ Sokol, se vyznačovaly velmi malou návštěvností hlavně z řad místních občanů. Není zájem především ze strany těch, kteří chodí jen na ty akce, které pořádá jeho strana či spolek. Kulturní akce jiných organizací ignorují a raději se věnují sledování televizní obrazovky, nebo vysedávání v hospodě. V prosinci uspořádal ČSŽ „Mikulášskou besídku“ pro děti.
Sport
V oddílech stolního tenisu a šachu bylo dosaženo obdobných výsledků jako v minulém roce. Hokejisté skončili těsně před branami finále Vesnické ligy a fotbalisté nestačili držet krok s ostatními mužstvy ve 2. lize, z níž sestoupili zpět do 3. ligy.
Sportovní oddíl | Název soutěže | Umístění |
Stolní tenis: TJ Sokol Jámy A | Okresní přebor 3. třídy | 7. místo (z 10 ) |
- Jámy B | Okresní soutěž | 6. místo (z 10 ) |
Šachy: TJ Sokol Jámy A | Krajský přebor | 9. místo (z 12 ) |
- Jámy B | Krajská soutěž | 3. místo (z 5 ) |
Oddíl malé kopané | Žďárská 2. liga v malé kopané | 10. místo (z 10 ) -sestup |
Hokejový klub | Vesnická liga | 4. místo (z 16 ) |