rok 2000

Z á p i s

do kroniky obce JÁMY za rok 2000



Začátek nového roku byl poznamenán velkými oslavami vstupu do nového tisíciletí. Brzy si ale oslavenci uvědomili, že rok 2000 je posledním rokem stávajícího tisíciletí a že vlastní vstup do nového milenia bude až za rok při přechodu na rok 2001. Zima se vyznačovala velkým množstvím sněhu nejen na horách, což se projevilo velkými záplavami zejména ve východních Čechách a na Bruntálsku. Sněhová pokrývka vydržela i na Vysočině do svátku Josefa, kdy bylo možno si zalyžovat u SKI hotelu u Nového města na Moravě. Velké množství vody na jaře vystřídalo nevídané sucho, které vydrželo přes celé léto. Vyjímkou byla průtrž mračen s kroupami (menšími jak v roce 1997), která se přehnala 4. července hlavně nad polnostmi KRUNA. V té době zde byli na třešních Luboš Šandera s přítelkyní. Snažili se ukrýt před kroupami na mysliveckém posedu v polích. Prudký vítr převrátil posed a přitom oba utrpěli vážná zranění. Luboš Šandera s obtížemi se dostal do obce a přivolal pomoc pro partnerku. Oba si dlouho poleželi v nemocnici a asi nezapomenou jak draho je stály třešně z KRUNA.

Obec zaznamenala v průběhu roku nárust obyvatel. Zatím co na začátku roku nás bylo 538, na konci roku se zvýšil počet na 546, zejména díky nově narozeným dětem. Narodili se Mužátková Kateřina, č.p. 20, Šerejch Zdeněk, č.p. 14, Chudíková Lucie, č.p. 96, Pazourek Ondřej, č.p. 132, Machová Lucie, č.p. 67, Kloudová Eliška, č.p. 134, Filipová Simona, č.p. 38, Juda Michal, č.p. 24, Houdek David a Michal, č.p. 154, Synková Aneta, č.p. 144. Přistěhovali se Fousek Jan, č.p. 53, manželé Kabrdovi se dvěma dětmi,č.p. 159, Čechová Marie, č.p. 78, Synek Vladimír, č.p. 144 a Bartoňová Renata, č.p. 74. Zemřeli Myča Miroslav. č.p. 85 a Holánová Božena, č.p. 27. Ve věku 43 let náhle zemřel Josef Hudeček, Jámy 33. V jeho osobě ztratila obec aktivního člena Sboru dobrovolných hasičů, rodina otce 3 nezaopatřených dětí. Odstěhovali se Suchý Josef, č.p. 23, manželé Dostálovi s dcerou, č.p. 134, Starý Bohuslav, č.p. 117, Šandera Luboš, č.p. 41, Mach Jan, č.p. 67 a Morkus Michal, č.p. 87. Zlatou svatbu oslavili manželé Bratránkovi, Jámy 63, Hudečkovi, Jámy 52 a Starých, Jámy 109.

Z vnitropolitických událostí byly nejvýznamnější volby do zastupitelstev krajů a do 1/3 Senátu Parlamentu ČR. Našeho okresu se týkaly pouze volby do krajů. V naší obci bylo v seznamu voličů zapsáno celkem 418 osob. Voleb se zúčastnilo 210 voličů což představovalo 50,24 % účasti ve volbách. Procento účasti vysoce překročilo celostátní průměr, který byl 33,6 %. Jednotlivé strany získaly v okrsku Jámy následující počet hlasů:



strana název strany Počet hlasů %



3 ODS 8 3,88

6 Sdružení nezávislých kandidátů 15 7,28

8 Strana venkova 15 7,28

12 Čtyřkoalice 83 40,29

18 Strana dem. socializmu 2 0,97

19 Humanistická aliance 3 1,45

33 KSČM 41 19,90

34 Česká strana nár. soc. 21 10,19

37 Prosperita Vysočiny 1 0,48

39 ČSSD 16 7,76

41 Strana za životní jistoty 1 0,48



Ve volbách se odrazila nedůvěra k nově vytvářeným vyšším územně správním celkům i postoj k celkové politické, ekonomické a společenské situaci ve státě. To dokládají následující údaje. Míra nezaměstnanosti byla 8,8 % práceschopného obyvatelstva, přírůstek hrubého domácího produktu byl pouze 2,7 a míra inflace dosáhla hodnoty 3,9. Nominální mzda vzrostla o 3,1 % (oproti roku 1999), s přihlédnutím k inflaci však její reálná hodnota klesla o 0,8 %. Za uplynulý rok vzrostly nejvíce ceny bydlení (9,2 %), ceny pošt a telekomunikací (5,6 %), ceny potravin a dopravy (4,1 %). Tato situace se promítá i do života naší obce. Plynofikaci obce přivítala většina občanů a proto také projevilo zájem 135 domácností o vybudování plynových přípojek k rodinným domkům. Z důvodu neustále stoupající ceny plynu i nákladů na plynofikaci rodinného domku se však zplynofikovalo pouze 40 domácností. Nižší koupěschopnost obyvatel je patrná i v omezení nákladů na kulturu, rekreaci a sport.

Z důvodu nižšího obratu ve zdejší prodejně Smíšeného zboží se majitelka rozhodla zmenšit prostor prodejny a v uvolněném místě Miroslav Bartoň vybudoval salonek přiléhající ke stávající hospodě, který přímo láká k pořádání rodinných i veřejných oslav, diskoték a komorních koncertů. Doufejme, že v budoucnu až vejde do podvědomí lidí i z okolních obcí, bude plně využíván.

Jako hlavní úkol v tomto roce zastupitelstvo obce řešilo přípravu stavby kanalizace v horní části obce, která obsáhla Pančavu a prostor nezastavěné části obce navazující na Pančavu. Byla dokončena projektová dokumentace a ve výběrovém řízení rozhodnuto o stavební firmě. V soutěži, kterou vyhlásil SVAK Žďársko, zvítězila firma Josef Černý, JCZ, z Nového Města na Moravě. Investorem stavby splašková kanalizace se stal SVAK Žďársko a pro stavbu dešťová kanalizace to byla naše obec. Celkový náklad stavby činí 3,2 mil. Kč.

Velké úsilí věnoval starosta obce na získání pozemků na stavbu sportoviště. Požadavek na výstavbu uplatnili v minulosti zástupci HC KOZEL. Jednání s majiteli dotčených pozemků z Jam nebylo tak problematické jako získání pozemků v držení Pozemkového fondu ČR. Po zdlouhavých jednáních bylo nutno přikročit k odkoupení restitučního nároku od restituentů, kteří mají svůj nárok v našem katastru. Za celý rok se tedy pokročilo jen o malý krůček.

O rozruch v obce se postaral záměr firmy ERICSSON na vybudování základnové stanice pro mobilní telefonní síť GSM známou obchodním jménem OSKAR. Stanice měla být vybudována v bezprostřední blízkosti vodojemu na Vejdochu. Při uzemním řízení se zvedla vlna odporu občanů - účastníků řízení bydlících v horní části obce, kteří s umístěním stavby zejména z obav o dopad na zdraví nesouhlasili. Z iniciativy zastupitelstva obce byla svolána veřejná schůze občanů, na kterou byli pozvání zástupci investora. Ti se snažili vysvětlit nezávadnost stavby na zdraví občanů a své tvrzení dokládali odbornými posudky okresního a krajského hygienika. Po delší vzrušené diskusi bylo doporučeno investorovi přesunout stavbu do prostoru HORKA na obecní pozemky. Návrh se ujal a byl realizován. Nejdříve stavební firma postavila provizorní stožár s provizorní přípojkou elektrického proudu z důvodu rychlého pokrytí signálem naše okolí a později začala budovat definitivní stanici. Tak se objevily na Horce 2 stožáry, což je v širokém okolí ojedinělé.

Obci se zvýši majetek o pozemky v nájmu u Lesního družstva obcí, které jsou zapsány v podílovém spoluvlastnictví. Tento majetek nebyl doposud veden v evidenci obce. V souvislosti s přechodem na podvojné účetnictví byl majetek vzat do evidence. Hodnota pozemků činí 5,85 mil. Kč, což je 20 podílů z celkových 711 podílů družstva.

Za uplynulý rok obec měla příjmy ve výši 3, 586 842,- Kč a výdaje ve výši 2,229 508,- Kč. Z příjmů největší podíl činily příjmy z převodu daní od Finančního úřadu a příjmy z pronájmu pozemků v LDO. Hlavní výdajové položky byly:

- obnovení porostu a výchova obecního lesa 43 407,-

- výdaje na dopravní obslužnost území 20 075,-

- dotace na pitnou vodu pro Svaz vodovodů a kanalizací 32 460,-

- náklady na provoz MŠ 68 143,-

- platba MěÚ Žďár nad Sázavou za žáky navštěvující

Základní školu ve Žďáře nad Sázavou 208 310,-

- provoz knihovny 10 245,-

- provoz kulturního domu 110 773,-

- veřejné osvětlení 45 761,-

- výstavba inženýrských sítí 70 470,-

- nákup pozemků 30 018,-

- sběr a svoz nebezpečných odpadů 17 463,-

- Sběr a svoz komunálních odpadů 150 740,-

- péče o vzhled obce a veřejnou zeleň 19 040,-

- místní zastupitelské orgány 236 659,-

- volby do zastupitelstev krajů 9 563,-

- činnost místní správy 320 310,-

Na účtě ke konci roku 2000 měla obec 1 162 737,- Kč a na termínovaném vkladu 5 227 930,- Kč. Zbývá splatit dva úvěry u ČMSS v celkové výši 1 491 667,- Kč, které byly pořízeny na plynofikaci. Volné finanční prostředky budou použity v následujícím roce na financování stavby kanalizace a komunikace v horní části obce z Pančavy přes nezastavěnou část přiléhající k Pančavě. Na vysoké částce finančních prostředků na termínovaném vkladu se podílí obnos získaný prodejem hlasovacích práv k energetickým akciím JME a JMP.

Ve výstavbě rodinných domků nedošlo k podstatným změnám. Do nově postaveného objektu se nastěhovali manželé Kabrdovi, č.p. 159. Pokračuje stavba domku manželů Dvořákových u Obecníka, novostavby Marie Nedvědové, která každoročně žádá o prodloužení termínu na ukončení stavby. Před dokončením je stavba domku manželů Drdlových a manželů Šerejchových v horní části obce. Pokračuje stavba manželů Machových na pozemku, kde stála usedlost rodiny Starých, č.p. 36. Vedle pokračuje stavba Jiřího Klementa. Nová stavba nebyla zahájena žádná.

Pro zemědělce byl rok 2000 vcelku nepříznivý. Zpočátku pole zužovalo velké sucho, v době žní deště a zima. Naproti tomu podzimní práce probíhaly za dobrého počasí. Do vánoc byly pole bez sněhové pokrývky. Přes tyto podmínky bylo dosaženo průměrných výnosů. Nejlepší výnos byl u řepky a to 4,15 t/ 1 ha. V dojivosti bylo dosaženo hodnoty 13,07 l mléka na dojnici a den. Náklady na 1 litr mléka byly vyčísleny na 9,38 Kč, prodejní cena však byla 7,49 Kč. Zvýšil se počet selat na 1 prasnici a vrh a to na hodnotu 20,45 ks. Průměrná mzda pracovníků v Zemědělském družstvu Nové Město na Moravě byla 9 170,- Kč.

Ve společenském životě byl zaznamenán pokles pořádaných akcí jednotlivými společenskými organizacemi. Dne 29.1.byl pořádán ples KDÚ-ČSL, dále 26.2 ples HC KOZEL, 16.7. pouťová zábava HC KOZEL a 11.11. posvícenská zábava TJ SOKOL, což bylo v termínu voleb do zastupitelstev krajů. Všechny tyto akce se vyznačovaly nižší účastí. 7.5. proběhlo tradiční setkání důchodců, kde hrála Dalečanka. I na této akci byla menší účast oproti minulým rokům. Obecní úřad využil nabídku divadelního souboru Domu kultury ze Žďáru nad Sázavou na divadelní představení pro děti „Byl jednou jeden drak“. Ochotnický soubor hrál s takovým nadšením, že zaujal i přítomné dospělé diváky. Hra byla prokládána písněmi, což dodalo představení dobrou pohodu. Bohužel i celkem nízkou finanční odměnu ochotníkům bylo nutno doplatit z rozpočtu obce. Vybrané vstupné nepokrylo náklady.

Poprvé uspořádal Jaroslav Homolka výstavu svých výtvarných děl ve Žďáře nad Sázavou. Bohužel jen málo občanů si našlo čas na shlédnutí této výstavy. Částečnou omluvou byla malá propagace v obci.

Ze sportovních akcí stojí za pozornost akce proděti pořádaná ČSŽ u příležitosti mezinárodního dne dětí na hřišti pod školou a rybářské závody pro školní mládež pořádané Sdružením rybářů na rybníku Obecník. Obě akce se setkaly s ohlasem nejen u dětí. Tradičně byl zorganizováno i sportovní utkání v kopané „svobodní versus ženatí“ v neděli o pouti. I letos na závěr roku pozval HC KOZEL děti na ledovou plochu na zimní stadion ve Žďáře nad Sázavou. V okresním přeboru se hokejisté v tomto roce umístnili na 3. místě. TJ SOKOL dále hraje krajský oblastní přebor šachu, kde se umístnil na 6. místě a okresní přebor s umístěním na 3. místě. Ve stolním tenisu dvě družstva hrají okresní přebor s umístěním na 6. a 7. místě. Dále se TJ SOKOL zapojil do žďárské soutěže „malá kopaná“, kde se umístil na 6. místě za velkého zájmu mladých sportovců.

Byli jsme potěšeni nálezem „Knihy památné školy Jamské“, která byla vedena od roku 1819 do roku 1905. Zpočátku je psaná německým jazykem, od roku 1859 pak česky. Knihu přinesl kronikář Ostrova nad Oslavou na náš Obecní úřad jako nález v místě bydliště. Josef Sochor předal na Obecní úřad další kroniku obce vedenou od roku 1811 do 1940. Zpočátku byla rovněž vedena v německém jazyce, ale záznamy nebyly prováděny pravidelně, některá období nejsou zaznamenána.

V naší farnosti došlo ke změně administrátorů. Do Vatikánu byl odvolán P. Marek Hlávka, který tam působí jako vícerektor na universitě. Na jeho místo nastoupil P. Pavel Habrovec, který před tím působil jako kaplan ve Slavkově. Má sídlo na faře v Radešínské Svratce, odkud spravuje 3 farnosti a to Olešná, Radešínská Svratka a naší farnost. Za pozornost stojí organizování dětských mší v kostele v Radešínské Svratce, které předchází hry pro děti v kulturním domě a na faře.

Závěr roku a tisíciletí byl o Silvestru završen ohňostrojem, na kterém se podílel Obecní úřad, společenské organizace, podnikatelé i někteří zdejší občané. Mezi diváky byli téměř všichni obyvatelé naší obce.